Zabytki Gminy Międzybórz
Dzieje Międzyborza i okolic są ściśle związane z jego położeniem na pograniczu Śląska i Wielkopolski. Region ten był obszarem wpływów, rywalizacji i konfliktów między sąsiadującymi państwami. Po okresie piastowskim tereny te należały kolejno do Czech, Austrii i Niemiec. Przez długie lata Międzybórz wchodził w skład Księstwa Oleśnickiego. Tutaj książęta oleśniccy mieli swoją siedzibę – zamek wybudowany w latach czterdziestych XIV w., który spłonął w XVIII w. Później ziemia międzyborska podzieliła los całego Dolnego Śląska, stając się najpierw prowincją Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego. Taki stan rzeczy trwał aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej ziemia międzyborska powróciła w granice państwa polskiego.
Współczesne społeczeństwo Międzyborza ukształtowało się z osadników z centralnej Polski, kresów wschodnich, jak również repatriantów niemieckich, którzy po przejściu frontu powrócili do swych domostw.
Ważniejsze zabytki:
- Drewniany barokowy kościół w Dziesławicach, pochodzący z XVII w. We wnętrzu zachował się barokowy drewniany ołtarz z początku XVIII w. oraz drewniana tablica erekcyjna, prawdopodobnie z 1492 r.
- Kościół ewangelicki p.w. Krzyża Świętego w Międzyborzu, pochodzący z XV w, przebudowany w 1839 roku w stylu klasycystycznym. W pobliżu kościoła znajduje się fragment ceglanego muru obronnego z 1. połowy XVI w. Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Świętego Krzyża został wpisany do rejestru zabytków.
- Kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa w Międzyborzu wybudowany pod koniec XIX w. w stylu neogotyckim. W kościele znajduje się ambona z XIX w., rzeźby 4 ewangelistów oraz zabytkowe przedmioty kultu religijnego.
- Zespół podworski z początku XX w., składający się z dworku wzniesionego na początku XX w. oraz spichlerza z 2. połowy XVIII w. - obecnie obiekty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyborzu.
- Grodzisko w okolicach Dziesławic pochodzące z okresu kultury łużyckiej.
- XIX-wieczne pałace w Hałdrychowicach i Kraszowie wraz z parkami podworskimi.
Inne zabytki:
- Budynek Punktu Lekarskiego w Bukowinie Sycowskiej – 1. ćwierć XX w.
- Cmentarz w Bukowinie Sycowskiej – kaplica nagrobkowa rodziny Nirger z końca XIX w.
- Cmentarz ewangelicki w Międzyborzu – zabytkowa kaplica z 1. połowy XIX w. oraz grobowce z XVIII i XIX w.
Zabytkowe parki:
- Ose – park pałacowy wpisany do rejestru zabytków, założony w XVIII, poszerzony w XIX w. Do chwili obecnej zachował się w stanie szczątkowym z nielicznym drzewostanem – zlokalizowany w centrum wsi (droga gruntowa koło kapliczki),
- Kraszów – pozostałości parku dworskiego z końca XIX w. z pojedynczymi zachowanymi starymi drzewami - zlokalizowany w centrum wsi naprzeciw szkoły.