„Dobrostan rolnika”
Nowa kampania prewencyjna KRUS: „Dobrostan rolnika”
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała nową kampanię prewencyjną pod nazwą „Dobrostan rolnika”. Jej celem jest polepszenie ogólnego samopoczucia rolników, a mogą przyczynić się do tego m.in. udział w regularnych badaniach lekarskich i programach profilaktycznych, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania chorobom nowotworowym, układu krążenia, depresji i uzależnień.
Partnerem akcji jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego przedstawiciele aktywnie włączyli się w spotkania z rolnikami i seniorami ze środowisk wiejskich, prezentując programy profilaktyczne. Jest to bowiem wciąż najbardziej efektywny i zarazem najtańszy sposób zachowania dobrostanu rolnika. W wyniku wypadku przy pracy czy choroby zawodowej rolników wypłacane są jednorazowe odszkodowania, przyznawane są zasiłki lub inne świadczenia, ale nigdy nie są w stanie realnie wyrównać straty poniesionej w wyniku uszczerbku na zdrowiu, gdyż zdrowia nie kupimy. Wypadek i choroba zmieniają radykalnie sytuację rodzinną i ekonomiczną rolnika.
Wyeliminuj ryzyko, zwiększ zyski
Tymczasem wyeliminowanie zagrożeń wypadkowych i chorobowych w gospodarstwach nie wymaga na ogół wydatkowania pieniędzy, wystarczy uporządkować i odpowiednio zorganizować pracę w gospodarstwie. Ponadto inwestując w środki bezpieczeństwa (ubrania ochronne, bezpieczne narzędzia i urządzenia z osłonami, równe, nieśliskie ciągi komunikacyjne i place manewrowe) jesteśmy w stanie zwiększyć zyski z działalności rolniczej, gdyż zastosowanie ich skraca czas wykonania poszczególnych prac w gospodarstwie.
Choroba zawodowa według ustawodawcy
Przypomnijmy, że zgodnie z „Kodeksem pracy” za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy rolniczej, zwanych „narażeniem zawodowym”. Do najczęściej występujących chorób wśród rolników należą choroby układu oddechowego (astma, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne choroby skóry) spowodowane przez pył rolniczy, aczkolwiek najbardziej kojarzoną z tym zawodem chorobą jest borelioza, będąca zarazem najczęstszą chorobą odkleszczową w Polsce.
Dlaczego ważna jest szybka diagnoza
Niestety, bywa, że borelioza nie zawsze zostaje odpowiednio szybko zdiagnozowana i leczona, a tylko wczesne rozpoczęcie antybiotykoterapii stosunkowo szybko prowadzi do wyleczenia. Wynik jest taki, że chory wymaga hospitalizacji i długotrwałego leczenia. Jednym z pierwszych objawów boreliozy jest rumień wędrujący, a wśród kolejnych mogą być: przedłużający się stan podgorączkowy, duszności, kaszel, zaburzenia snu, nagłe problemy ze słuchem, powiększone węzły chłonne, bóle brzucha, nawracające bóle głowy, dezorientacja, zagubienie, oszołomienie, szybkie zmiany nastrojów, a nawet depresja.
Grzegorz Juskowiak,
samodzielny inspektor
Placówka Terenowa KRUS w Oleśnicy